Rotaract este cea mai activă comunitate de tineri din Romania! Servește mai presus de sine!
Cine suntem?
Rotaract este aripa tânără a Rotary, o comunitate internațională de tineri profesioniști cu vârsta cuprinsă între 18 și 30 de ani, care oferă acestora un cadru de dezvoltare personală prin implicarea în rezolvarea nevoilor fizice și sociale ale comunităților lor.
Membrii Rotaract sunt tineri care își doresc să se dezvolte alături de comunitățile din care fac parte. Prin proiectele pe care le organizăm, comunitare, educaționale, vocaționale, sociale sau ecologice, promovăm spiritul rotaractian, contribuim la evoluţia comunităţilor locale şi sprijinim formarea de lideri în diverse domenii. Membrii Rotaract, prezenți în număr de peste 290.000 în lume și 177 de țări, sunt organizați în cluburi locale care fac parte dintr-un efort global de a aduce pacea și înțelegerea în lume. Asta îi face adevarați "parteneri de serviciu" și membri cheie în familia Rotary.
Fiecare Club Rotaract face parte dintr-o organizaţie districtuală Rotaract, condusă de catre un Reprezentant ales anual (DRR- District Rotaract Representative), care coordonează activitatea districtului și echipa de board districtual. Organizaţia districtuală planifică atât conferinţele regionale, cat si pe cele districtuale, dezvoltă proiecte diverse, organizează traininguri şi seminarii pentru membrii săi şi sprijină evenimente speciale cu scopul de a strânge legăturile dintre cluburi.
Cele peste 60 de Cluburi din România și Republica Moldova formează împreună Districtul 2241 – Rotaract România și Republica Moldova.
Cluburile Rotaract au întâlniri săptămânale în care se planifică proiecte, se vizitează alte cluburi sau se desfăşoară activităţi socio-culturale şi workshop-uri de dezvoltare personală și profesională. Locul și ora ședințelor sunt informații publice, iar oricine dorește să participe este binevenit - tot ce trebuie să facă este să ia legătura cu Președintele sau Secretarul clubului respectiv. În afara şedinţelor, Rotaractienii au ocazia să se implice în proiecte comunitare sau vocaţionale, să participe la seminarii şi conferinţe şi să cunoască tineri de elită din toate colţurile lumii, deoarece Rotaract înseamnă, înainte de toate, unitate și prietenie.
Cunoaște-ne!
Ilinca Bucatariu
Despre Ilinca Bucatariu
Sunt pasionată de voluntariat, iar Rotaract este locul unde mă regăsesc si unde știu că pot aduce cu adevărat o schimbare în comunitate.
Ilinca Bucatariu este membru in Rotaract Club București Cișmigiu
Mikael Mayila
Despre Mikael Mayila
Este mereu mai usor sa ii prezinti pe alti decat sa te prezinti singur, asta deoarece ai de ales intre a te pune pe tine in evidenta sau de a spune mai putin decat consideri tu ca esti.
Cu siguranta nu voi face niciunul nici altul. Foarte des am primit intrebare ce este Rotaract. Cred ca toti primim aceasta intrebare la care nu stim niciodata sa raspundem scurt. Eu am gasit un raspuns cat de cat scurt: stil de viata.
A fi membru in Familia Rotary este un stil de viata pe care nu o poti gasi in alta parte. Asta pentru ca sentimentul de apartenenta la valorii inalte promovate prin Rotaract formeaza un mod de gandire care se poate observa in viata de zi cu zi. Fiecare membru incercand, prin calitatiile lui, sa fie inspiratie pentru cei din jur.
Mikael Mayila este membru in Rotaract Club Vaslui
Radu-Alexandru Dincă
Despre Radu-Alexandru Dincă
Salutări,
Numele meu este Radu. Sunt bucuros că fac parte din familia Rotary de mai bine de 4 ani. Am avut prilejul să fiu președintele clubului Interact Pitești, iar în mandatul 2021-2022 am onoarea și responsabilitatea de a fi președintele clubului Rotaract Pitești. Studiez la Facultatea de Filosofie din București, îmi găsesc deseori liniștea în scris și in lectură. Activez în domeniul "intelligent education" (platforme de e-learning) și depun toate eforturile pentru a fi un consilier filosofic care va păstra intacte autenticitatea și creativitatea clienților.
Cred ca "my superpower" se rezumă la a fi capabil să iert aproape orice, încercând să înțeleg lucrurile dincolo de consecințele lor imediate. Și experiența de viață de până acum mi-a arătat că "my kryptonite" este uitarea. Vreau ca oamenii să nu uite întâlnirea cu mine, să și-o amintească cândva, cu zâmbetul pe buze - iată ceva pentru care merită să trăiesc viața din plin.
Sunt deschis la orice colaborare și la orice discuție. Eu cred că singurul mod de a afla cine suntem cu adevărat este prin intermediul alterității, prin intermediul celuilalt. Nu ezitați să luați legătura cu mine.
Mult succes în toate!
Check this out! radudinca.blogspot.com
Radu-Alexandru Dincă este membru in Rotaract Club Pitești
Andreea Stanciu
Despre Andreea Stanciu
Despre mine pot spune ca sunt un spirit vesel, dinamic, in permanenta cu un motiv de a avea zambetul pe buze. Ma declar dornica de a acumula cat mai multe experinte, dornica de cunoastere si implicare in cat mai multe si diverse activitati. Rotaract reprezinta o sursa de autodezvoltare, traind experiente noi si formand legaturi cu persoane de pretutindeni. Imi doresc sa particip la cat mai multe proiecte organizate de clubul Rotaract, sa ma integrez in echipa, iar pe viitor sa devin un membru activ.
Andreea Stanciu este membru in Rotaract Club Focșani Varana
Daniel Dobre
Despre Daniel Dobre
I am Daniel Dobre. I am 23 years old. I studied Computer Science at Politehnica University of Timișoara. I’m also working as engineer at Nokia. Even though people say that engineers are boring persons, I think I'm a positive person with a good sense of humor. I'm involved in city problems and I want to help the community through my actions. The Rotaract Club Timișoara Cosmopolitan is a club that helps a lot of people in Timișoara and not only. I think that this is very important thing and I support this club in its projects. Also, I am volunteering at Verde pentru Biciclete, an organization that supports the bicycle community of Timișoara. I’m an organized person and I try to improve my knowledge all the time. For example, in my spare time I'm "working" as an Insurance Broker. Finally, I would like to thank you all for your trust and help and I hope we will do beautiful things together.
Daniel Dobre este membru in Rotaract Club Timișoara Cosmopolitan
Andrei Ceobanu
Despre Andrei Ceobanu
Sunt o persoana tehnica cu sensibilitate artistica. Videograf, grafician video si antreprenor la juniorproductions.ro si illusio.ro inca de pe bancile facultatii. Sunt atras de proiectele cultural-artistice organizate de catre clubul Rotaract si sprijinul care il aduce comunitatii. Membru Rotaract Piatra Neamt din 2014 unde am avut onoarea de a fi trezorier si vicepresedinte.
Andrei Ceobanu este membru in Rotaract Club Piatra Neamț
Iulia Pintea
Despre Iulia Pintea
Am absolvit Facultatea de drept, Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca. În prezent, urmez cursurile de masterat, specializarea Drept european și Drept naţional al afacerilor. Sunt avocat stagiar la Baroul Cluj, obţinând 89 de puncte la examenul de admitere în profesia de avocat. Dincolo de desfășurarea de activităţi specifice domeniul juridic (domeniu îndreptat tot înspre societatea în care trăim), îmi doresc ca prin organizarea și participarea în cadrul proiectelor Rotaract Vișeu de Sus să contribuim la crearea unei societăţi coezive, în care să domine toleranţa, pacea și iubirea pentru umanitate.
Iulia Pintea este membru in Rotaract Club Vișeu de Sus
Daniela Maria Braiș
Despre Daniela Maria Braiș
Sunt o fire creativă, sociabilă, iubesc copiii și natura, îmi place să călătoresc și să ajut oamenii. Am încredere oarbă în oameni (nu știu dacă se poate considera un defect sau o calitate) și asta se trage din faptul că sunt o persoană care oferă încredere și-mi doresc ca persoanele de lângă mine să ofere la fel.
Pentru mine Rotaract înseamnă prietenie și fapte bune.