Rotaract este cea mai activă comunitate de tineri din Romania! Servește mai presus de sine!
Cine suntem?
Rotaract este aripa tânără a Rotary, o comunitate internațională de tineri profesioniști cu vârsta cuprinsă între 18 și 30 de ani, care oferă acestora un cadru de dezvoltare personală prin implicarea în rezolvarea nevoilor fizice și sociale ale comunităților lor.
Membrii Rotaract sunt tineri care își doresc să se dezvolte alături de comunitățile din care fac parte. Prin proiectele pe care le organizăm, comunitare, educaționale, vocaționale, sociale sau ecologice, promovăm spiritul rotaractian, contribuim la evoluţia comunităţilor locale şi sprijinim formarea de lideri în diverse domenii. Membrii Rotaract, prezenți în număr de peste 290.000 în lume și 177 de țări, sunt organizați în cluburi locale care fac parte dintr-un efort global de a aduce pacea și înțelegerea în lume. Asta îi face adevarați "parteneri de serviciu" și membri cheie în familia Rotary.
Fiecare Club Rotaract face parte dintr-o organizaţie districtuală Rotaract, condusă de catre un Reprezentant ales anual (DRR- District Rotaract Representative), care coordonează activitatea districtului și echipa de board districtual. Organizaţia districtuală planifică atât conferinţele regionale, cat si pe cele districtuale, dezvoltă proiecte diverse, organizează traininguri şi seminarii pentru membrii săi şi sprijină evenimente speciale cu scopul de a strânge legăturile dintre cluburi.
Cele peste 60 de Cluburi din România și Republica Moldova formează împreună Districtul 2241 – Rotaract România și Republica Moldova.
Cluburile Rotaract au întâlniri săptămânale în care se planifică proiecte, se vizitează alte cluburi sau se desfăşoară activităţi socio-culturale şi workshop-uri de dezvoltare personală și profesională. Locul și ora ședințelor sunt informații publice, iar oricine dorește să participe este binevenit - tot ce trebuie să facă este să ia legătura cu Președintele sau Secretarul clubului respectiv. În afara şedinţelor, Rotaractienii au ocazia să se implice în proiecte comunitare sau vocaţionale, să participe la seminarii şi conferinţe şi să cunoască tineri de elită din toate colţurile lumii, deoarece Rotaract înseamnă, înainte de toate, unitate și prietenie.
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/uploads/350x350/8790.jpg)
Cunoaște-ne!
Anca Tomuleasa
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/3418.jpg)
Despre Anca Tomuleasa
Caut sa ajut membrii comunitatii din care fac parte prin a ma oferi ca si voluntar in proiecte care vizeaza dezvoltarea personala, leadershipul, dar si latura sociala prin ajutarea copiilor sau a familiilor care provin din medii defavorizate. Rotaract ma ajuta si imi faciliteaza contributia in toate aceste arii de interes.
Anca Tomuleasa este membru in Rotaract Club Piatra Neamț
Violeta Cernat
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/3143.jpg)
Despre Violeta Cernat
Pot spune despre mine ca sunt o persoana maleabila, ma integrez repede intr-un colectiv si empatica.
Pot media usor un conflict in cazul unor opinii contradictorii ori dispute.
Imi place sa-mi petrec putinul timp liber cu prietenii, socializand, sau prin activitati recreative in aer liber.
Ma simt implinita sufleteste atunci cand pot oferi ceva celor aflati in nevoie fara a astepta altceva in schimb.
"Nu sunt atat de saraca, incat sa nu am ceva de daruit din putinul meu." I. Binder
Violeta Cernat este membru in Rotaract Club Focșani Varana
Vlad Ioan Mora
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/4144.jpg)
Despre Vlad Ioan Mora
Salutare tuturor prietenilor din Rotaract. Avem de spus cel putin 50 de cuvinte despre noi, as incepe prin a spune ca sunt o fire sociabila, poate uneori prea sociabila (mi se spune des ca vorbesc mult, prea mult), imi place sa cred ca sunt o persoana implicata in activitatea Rotaract si ca depun efort pentru a ajuta comunitatea din care fac parte.
Prea multe nu-mi place sa spun despre mine, asa ca vreau sa ne cunoastem cat mai bine.
Vlad Ioan Mora este membru in Rotaract Club Turda
Vlăduț-Petru Stratulat
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/3314.jpg)
Despre Vlăduț-Petru Stratulat
Sunt un fost membru al clubului Rotaract Vaslui și actualmente membru aspirant al Rotaract Cismigiu .Am descoperit aici o familie și un mod de viață .Aș vrea ca prin proiectele realizate de noi să schimbăm fața comunității și să le arătăm tuturor că voluntariatul ne face viața mai bună.Mă pasionează in mod deosebit fotbalul ,fapt pentru care sunt socios la echipa orașului meu natal , F.C. Vaslui 2002 , pe care incercăm ( împreună cu ceilalți membrii ) să o aducem la gloria de altădată.În viitor sper să ajung inginer proiectant și să călătoresc cât mai mult posibil.
P.S:În calitate de organizator vă aștept la festivalul de muzica Open Camp Vaslui ediția a X-a !
Vlăduț-Petru Stratulat este membru in Rotaract Club București Cișmigiu
Giuliana Stanchescu
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/5828.jpg)
Despre Giuliana Stanchescu
Sunt o persoana sociabila, prietenoasa , careia ii place sa cunoasca oameni noi si sa ii ajute cum poate . In cadrul Rotaract doresc sa ajut cat mai multi oameni, sa fac lumea mai buna si sa imi fac prieteni noi ce pot deveni familie.
Giuliana Stanchescu este membru in Rotaract Club Timișoara Cetate
Daniela Maria Braiș
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/3131.jpg)
Despre Daniela Maria Braiș
Sunt o fire creativă, sociabilă, iubesc copiii și natura, îmi place să călătoresc și să ajut oamenii. Am încredere oarbă în oameni (nu știu dacă se poate considera un defect sau o calitate) și asta se trage din faptul că sunt o persoană care oferă încredere și-mi doresc ca persoanele de lângă mine să ofere la fel.
Pentru mine Rotaract înseamnă prietenie și fapte bune.
Daniela Maria Braiș este membru in Rotaract Club Piatra Neamț
Oana Maria Boia
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/2016.jpg)
Despre Oana Maria Boia
Imi place ideea de Rotaract si adunare de prieteni in scopul de a face lumea asta putin mai buna.
Nu voi face o scurta descriere a mea ca le cv-urile Europass. Faptul ca sunt parte a Clubului de la infiintarea lui ar trebui sa spuna o parte dintre calitatile sau defectele mele. :) :) :)
Oana Maria Boia este membru in Rotaract Club Turda
Alessandra-Elena Sivache
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/5596.jpg)
Despre Alessandra-Elena Sivache
Numele meu este Alessandra-Elena Sivache, dar mi se spune Sandra, sunt studentă la medicină în cadrul UMFCD, sunt o persoană deschisă spre noi experiențe.