Rotaract este cea mai activă comunitate de tineri din Romania! Servește mai presus de sine!
Cine suntem?
Rotaract este aripa tânără a Rotary, o comunitate internațională de tineri profesioniști cu vârsta cuprinsă între 18 și 30 de ani, care oferă acestora un cadru de dezvoltare personală prin implicarea în rezolvarea nevoilor fizice și sociale ale comunităților lor.
Membrii Rotaract sunt tineri care își doresc să se dezvolte alături de comunitățile din care fac parte. Prin proiectele pe care le organizăm, comunitare, educaționale, vocaționale, sociale sau ecologice, promovăm spiritul rotaractian, contribuim la evoluţia comunităţilor locale şi sprijinim formarea de lideri în diverse domenii. Membrii Rotaract, prezenți în număr de peste 290.000 în lume și 177 de țări, sunt organizați în cluburi locale care fac parte dintr-un efort global de a aduce pacea și înțelegerea în lume. Asta îi face adevarați "parteneri de serviciu" și membri cheie în familia Rotary.
Fiecare Club Rotaract face parte dintr-o organizaţie districtuală Rotaract, condusă de catre un Reprezentant ales anual (DRR- District Rotaract Representative), care coordonează activitatea districtului și echipa de board districtual. Organizaţia districtuală planifică atât conferinţele regionale, cat si pe cele districtuale, dezvoltă proiecte diverse, organizează traininguri şi seminarii pentru membrii săi şi sprijină evenimente speciale cu scopul de a strânge legăturile dintre cluburi.
Cele peste 60 de Cluburi din România și Republica Moldova formează împreună Districtul 2241 – Rotaract România și Republica Moldova.
Cluburile Rotaract au întâlniri săptămânale în care se planifică proiecte, se vizitează alte cluburi sau se desfăşoară activităţi socio-culturale şi workshop-uri de dezvoltare personală și profesională. Locul și ora ședințelor sunt informații publice, iar oricine dorește să participe este binevenit - tot ce trebuie să facă este să ia legătura cu Președintele sau Secretarul clubului respectiv. În afara şedinţelor, Rotaractienii au ocazia să se implice în proiecte comunitare sau vocaţionale, să participe la seminarii şi conferinţe şi să cunoască tineri de elită din toate colţurile lumii, deoarece Rotaract înseamnă, înainte de toate, unitate și prietenie.
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/uploads/350x350/8790.jpg)
Cunoaște-ne!
Emilia-Simona Antemir
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/3500.jpg)
Despre Emilia-Simona Antemir
-Din dorința de a înțelege cât mai bine persoana de lângă mine și de a o ajuta în impas, am ales ca și domeniul de specializare asistența socială, fiind absolventă a Facultății de Sociologie și Asistență Socială, profil consiliere în asistență socială, din cadrul Universității București. M-am reîntors în Focșani coordonând proiectul „Ajungem Mari”, proiect care susține educația copiilor din centrele de plasament și medii defavorizate. Pot spune că sunt o persoana empatică, sociabilă și implicată în proiecte, ma dedic 100% proiectelor în care cred, ducând la bun sfârșit obiectivele propuse.
Emilia-Simona Antemir este membru in Rotaract Club Focșani Varana
Georgia Rafaela Vusdea
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/2739.jpg)
Despre Georgia Rafaela Vusdea
Hello everyone!
Dupa cum se poate observa numele meu Vusdea Georgia Rafaela, am 23 de ani. Am absolvit Universitatea Romano Americana, specializarea Drept. In momentul de fata pe langa activitatiile de voluntariat, ma pregatesc pentru examenul de Barou de anul viitor. Sunt o fire sociabila si ambitioasa, si imi doresc sa ma implic in cat mai multe activitati.
Georgia Rafaela Vusdea este membru in Rotaract Club București Triumph
Andreea Ionita
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/5614.jpg)
Despre Andreea Ionita
Imi doresc sa aduc un impact pozitiv asupra societatii si imi doresc sa fac parte din cat mai multe proiecte.
Andreea Ionita este membru in Rotaract Club București Phoenix
Sergiu Mos
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/4473.jpg)
Despre Sergiu Mos
Membru in Rotaract de 8 ani (din 2012). Membru in Rotaract cel putin inca 8 ani de acum incolo :)
Sergiu Mos este membru in Rotaract Club Târgu Mureș
Andreea Maria Airinei
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/1669.jpg)
Despre Andreea Maria Airinei
Vreau sã ajut la îmbunãtãțirea vieții din comunitatea mea prin inițierea și participarea la proiecte care au ca scop educația, sãnãtatea și strângerea de fonduri.
Sunt avocat în cadrul Baroului Alba, activând în special în domeniul dreptului penal.
Andreea Maria Airinei este membru in Rotaract Club Sebeș
Mikael Mayila
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/3660.jpg)
Despre Mikael Mayila
Este mereu mai usor sa ii prezinti pe alti decat sa te prezinti singur, asta deoarece ai de ales intre a te pune pe tine in evidenta sau de a spune mai putin decat consideri tu ca esti.
Cu siguranta nu voi face niciunul nici altul. Foarte des am primit intrebare ce este Rotaract. Cred ca toti primim aceasta intrebare la care nu stim niciodata sa raspundem scurt. Eu am gasit un raspuns cat de cat scurt: stil de viata.
A fi membru in Familia Rotary este un stil de viata pe care nu o poti gasi in alta parte. Asta pentru ca sentimentul de apartenenta la valorii inalte promovate prin Rotaract formeaza un mod de gandire care se poate observa in viata de zi cu zi. Fiecare membru incercand, prin calitatiile lui, sa fie inspiratie pentru cei din jur.
Mikael Mayila este membru in Rotaract Club Vaslui
Stefan Andrei
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/3362.jpg)
Despre Stefan Andrei
Fiind un membru nou doresc sa ma implic in orice proiect care are un impact pozitiv asupra societatii, sa acumulez cunostii noi, sa leg prietenii si sa ma pun in slujba Rotaractului pentru orice imi sta in putere . Mereu am mizat pe ideea de a lasa ceva in urma, o amprenta cat de mica, dar pozitiva a actiunilor mele viitoare.
Stefan Andrei este membru in Rotaract Club Târgu Mureș
Bogdan Ionuț Suceveanu
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/5344.jpg)
Despre Bogdan Ionuț Suceveanu
Sunt o persoană deschisă, plină de energie și cu nevoia costantă de nou și dezvoltare.