Rotaract este cea mai activă comunitate de tineri din Romania! Servește mai presus de sine!
Cine suntem?
Rotaract este aripa tânără a Rotary, o comunitate internațională de tineri profesioniști cu vârsta cuprinsă între 18 și 30 de ani, care oferă acestora un cadru de dezvoltare personală prin implicarea în rezolvarea nevoilor fizice și sociale ale comunităților lor.
Membrii Rotaract sunt tineri care își doresc să se dezvolte alături de comunitățile din care fac parte. Prin proiectele pe care le organizăm, comunitare, educaționale, vocaționale, sociale sau ecologice, promovăm spiritul rotaractian, contribuim la evoluţia comunităţilor locale şi sprijinim formarea de lideri în diverse domenii. Membrii Rotaract, prezenți în număr de peste 290.000 în lume și 177 de țări, sunt organizați în cluburi locale care fac parte dintr-un efort global de a aduce pacea și înțelegerea în lume. Asta îi face adevarați "parteneri de serviciu" și membri cheie în familia Rotary.
Fiecare Club Rotaract face parte dintr-o organizaţie districtuală Rotaract, condusă de catre un Reprezentant ales anual (DRR- District Rotaract Representative), care coordonează activitatea districtului și echipa de board districtual. Organizaţia districtuală planifică atât conferinţele regionale, cat si pe cele districtuale, dezvoltă proiecte diverse, organizează traininguri şi seminarii pentru membrii săi şi sprijină evenimente speciale cu scopul de a strânge legăturile dintre cluburi.
Cele peste 60 de Cluburi din România și Republica Moldova formează împreună Districtul 2241 – Rotaract România și Republica Moldova.
Cluburile Rotaract au întâlniri săptămânale în care se planifică proiecte, se vizitează alte cluburi sau se desfăşoară activităţi socio-culturale şi workshop-uri de dezvoltare personală și profesională. Locul și ora ședințelor sunt informații publice, iar oricine dorește să participe este binevenit - tot ce trebuie să facă este să ia legătura cu Președintele sau Secretarul clubului respectiv. În afara şedinţelor, Rotaractienii au ocazia să se implice în proiecte comunitare sau vocaţionale, să participe la seminarii şi conferinţe şi să cunoască tineri de elită din toate colţurile lumii, deoarece Rotaract înseamnă, înainte de toate, unitate și prietenie.
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/uploads/350x350/8790.jpg)
Cunoaște-ne!
Borșan Silvia
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/3741.jpg)
Despre Borșan Silvia
Numele meu este Borsan Silvia, am 22 de ani impliniti, proaspata absolventa a UAV, Facultatea de Ştiinţe ale Educaţiei, Psihologie şi Asistenţă Socială, primul meu mandat in functia de secretar Rotaract Arad. Sunt o persoană căreia îi place lucrul în echipa, dorința de a învăța continuu, comunicarea eficienta dar și eficace. Un bun organizator, responsabilă, spirit ludic și prietenoasă.
Borșan Silvia este membru in Rotaract Club Arad
Sara Zlatariu
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/5655.jpg)
Despre Sara Zlatariu
Sunt studentă la Universitatea de Medicina și Farmacie Carol Davila București, la medicină generală. Ma consider o persoană deschisă și creativă și aștept cu nerăbdare să fac parte din Rotaract Cișmigiu.
Sara Zlatariu este membru in Rotaract Club București Cișmigiu
Georgia Rafaela Vusdea
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/2739.jpg)
Despre Georgia Rafaela Vusdea
Hello everyone!
Dupa cum se poate observa numele meu Vusdea Georgia Rafaela, am 23 de ani. Am absolvit Universitatea Romano Americana, specializarea Drept. In momentul de fata pe langa activitatiile de voluntariat, ma pregatesc pentru examenul de Barou de anul viitor. Sunt o fire sociabila si ambitioasa, si imi doresc sa ma implic in cat mai multe activitati.
Georgia Rafaela Vusdea este membru in Rotaract Club București Triumph
Alida Jucuți
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/4580.jpg)
Despre Alida Jucuți
Consider că este datoria fiecăruia dintre noi să cultivăm lumea cu bunătate și armonie, iar Rotaract este modul prin care eu aleg să contribui la acest lucru.
”Cine privește în exterior visează; cine privește în interior se trezește” – Carl Yung
Alida Jucuți este membru in Rotaract Club Jimbolia
Roxana Pop
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/3409.jpg)
Despre Roxana Pop
Prin prisma Rotaract am reusit sa imi indeplinesc unul dintre cele mai frumoase vise pe care le-am avut, si anume sa ajut cat mai multi oameni extraordinari care au nevoie de ajutorul nostru. Este o bucurie imensa sa fac parte din cadrul acestei Asociatii si sa am bucuria sa cunosc oameni minunati care impartasesc aceleasi ganduri.
Roxana Pop este membru in Rotaract Club Turda
Vlăduț-Petru Stratulat
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/3314.jpg)
Despre Vlăduț-Petru Stratulat
Sunt un fost membru al clubului Rotaract Vaslui și actualmente membru aspirant al Rotaract Cismigiu .Am descoperit aici o familie și un mod de viață .Aș vrea ca prin proiectele realizate de noi să schimbăm fața comunității și să le arătăm tuturor că voluntariatul ne face viața mai bună.Mă pasionează in mod deosebit fotbalul ,fapt pentru care sunt socios la echipa orașului meu natal , F.C. Vaslui 2002 , pe care incercăm ( împreună cu ceilalți membrii ) să o aducem la gloria de altădată.În viitor sper să ajung inginer proiectant și să călătoresc cât mai mult posibil.
P.S:În calitate de organizator vă aștept la festivalul de muzica Open Camp Vaslui ediția a X-a !
Vlăduț-Petru Stratulat este membru in Rotaract Club București Cișmigiu
Vlad Ioan Mora
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/4144.jpg)
Despre Vlad Ioan Mora
Salutare tuturor prietenilor din Rotaract. Avem de spus cel putin 50 de cuvinte despre noi, as incepe prin a spune ca sunt o fire sociabila, poate uneori prea sociabila (mi se spune des ca vorbesc mult, prea mult), imi place sa cred ca sunt o persoana implicata in activitatea Rotaract si ca depun efort pentru a ajuta comunitatea din care fac parte.
Prea multe nu-mi place sa spun despre mine, asa ca vreau sa ne cunoastem cat mai bine.
Vlad Ioan Mora este membru in Rotaract Club Turda
Maria Adriana Paca
![](https://cdn.rotaract.ro/images-crop/avatars/540x540/1020.jpg)
Despre Maria Adriana Paca
ABSOLVENTA
Facultatea de Stiinte Sociale si Gestiune a Afacerilor - Universitatea “Babes-Bolyai” din Cluj-Napoca
Facultatea de Drept si Stiinte Sociale - Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia
Master - Institutii de Drept Privat - Facultatea de Drept si Stiinte Sociale - Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia